Socialinės reabilitacijos neįgaliesiems 2020m. projekto ataskaita už gruodžio mėn.

Gruodžio mėnesį keramikos  metu iš natūralaus molio kūrėme Kalėdines dekoracijas , kalėdinius eglės papuošimus, lipdėme kalėdinį miestą. Keramikos užsiėmimai padėjo atsipalaiduoti, molio lietimas ir minkymas teigiamai veikė užsiėmimo dalyvius, ugdė jų valią, o patirtas kūrybos džiaugsmas – kėlė savivertę. Molio kočiojimas, minkymas, spaudimas – padėjo kaupti sensorinį patyrimą, sumažino neigiamas emocijas, vidinę įtampą, pagerino dalyvių emocinę būseną.

Meniniai užsiėmimai. Meninių užsiėmimų metu kūrėme kalėdinius papuošimus iš spalvoto smėlio. Iš įvairių  gamtinių medžiagų kūrėme kalėdines dekoracijas.  Užsiėmimo metu dalyviai lavino rankos koordinaciją, smulkiają motoriką. Užsiėmimas padėjo atsipalaiduoti, mažino vidinę įtampą. Ugdė dėmesio sutelkimą , susikaupimą atliekamai veiklai.

Meninio užsiėmimų metu buvo naudojamas guašas ant a3 formato lapo  kuriamos įvairių spalvų kompozicijos. Tema – „Žiemos pasaka“, užsiėmimo metu lavinome akių, rankų koordinaciją, dėmesio sutelkimą. Užsiėmimas padėjo atsipalaiduoti suteikė teigiamų emocijų.

 Ebru meno, tapybos ant vandens užsiėmimai. Užsiėmimų metu temose – „Spalvoti burbulai“, „Žiemos snaigė“, „Žiemos spalvos, „Spalvotos svajonės “. Ebru meno technika padėjo užsiėmimų dalyviams sutelkti dėmesį, lavino rankos, akių koordinaciją, išlaisvino kūrybinę energiją, leido laisvai kurti įvairias spalvines kompozicijas. Po šių užsiėmimų buvo pastebėtas didėjantis dalyvių susikaupimas veiklai, sumažėjo vidinė įtampa. Per šią veiklą dalyviai kelė savo savivertę, pasitikėjimą savo sugebėjimais – kiekvienas kūrinio perkėlimas ant lapo dalyviams atnešė  džiaugsmą bei geras emocijas.

Muzikos užsiėmimų metu, kaip ir praėjusį mėnesį šokome šokį „Jurgeli meistreli” – šokio metu dalyviai susikabinę rankomis su šalia esančiu stengėsi atkartoti rodomus judesius, patirti bendrumo jausmą, dėti žingsnius į taktą, dainuoti ar niūniuoti kartu – visa tai padėjo praplėsti bendravimo geografiją, būti atsakingam ne tik už savo judesius, bet derinti juos su šokio partneriu.

Sintezatoriumi grojome “Džiaugsmingų šventų Kalėdų”, “Jingle Bells”, “Für Elise”, šiuo užsiėmimu buvo aktyvintas ritmo, judėjimo pojūtis. Grojome mušamaisiais ir metelofonais. Kai kurie dalyviai noriai įsijungė į veiklą, kai kurie paklausė.

Taip pat buvo klausomasi relaksacinės muzikos.

Robotikos užsiėmimų metu projekto dalyviai mokėsi konstruoti įvairius robotus: malūną, žmogeliuką, lėktuvą, paukštį. Sukonstravę plančečių pagalbą mokėsi programavimo pagrindų. Gavus rezultatą – visi džiugiai leido laiką jais važinėdami.

Taip pat spalio, lapkričio bei gruodžio mėnesiais neįgaliųjų šeimos nariams buvo suteikta biorezonanso paslauga, kurios metu žmonės sužinojo informaciją apie savo organizmo būklę, sveikatos problemas. Turėjo galimybę pasirinkti vieną iš atpalaidavimo, nusiraminimo, relaksacijos teikiamų paslaugų.

Psichologo konsultacijomis gruodžio mėnesį buvo siekiama individualiai lavinti kiekvieno vaiko gebėjimus, įgalinti, skatinti pozityvų elgesį ir mažinti neadabtyvų elgesį. Taip pat, buvo siekiama mokyti vaiką reikšti savo norus, ugdyti emocijų-valios sferą. Buvo vykdomos konsultacijos su vaikų tėvais, kurių tikslas buvo gerinti tėvų vidinę emocinę savijautą, leisti išsikalbėti, paleisti susikaupusius sunkumus bei eiti link išsikelto tikslo.

Užsiėmimų metu buvo naudotos metodikos: taikomos ABA terapijos metodas, veiksmų kortelės, taktilinius jutimus skatinantys žaislai, jausmų kortelės, pecs (pagalbinės komunikacijos metodas), įvairūs individualiai parinkti lavinamieji žaislai, žaidimai pagal vaiko pomėgius, pvz: žaidimas „Memory“ ir individualaus konsultavimo technikos.

Platesnis veiklų pristatymas: Siekiant mokyti vaiką išsakyti ko nori, kas nepatinka, lavinti emocijų atpažinimą buvo naudojamos PESC kortelės, su kuriomis individualiai kiekvienam vaikui buvo sudedamas konsultacijos planas, kurio laikymasis skatina vaiko dėmesį, valią, motyvaciją gaunat pasaktinimą atlikus užduotį. Užduotis buvo pasirinktos pagal vaikų individualius gebėjimus, tokios kaip pvz: atpažinti kurios korteles yra vienodos (žaidimas memory), suskirstyti pagaliukus pagal spalvas, pabandyti nupasakoti istoriją ir k.t.

Tėvų konsultacijoms buvo skiriama dvi valandos laiko, kurių metu pradėdavome nuo išsipasakojimo, emocijų atpažinimo, pasidalinimo sunkumais, taip pat buvo kalbama apie santykį su vaiku, kylančius sunkumus susijusius tiek su vaiku, tiek asmeniniais sunkumais. Taip pat, konsultacijos metu buvo skiriama laiko psichoedukacijai apie autizmo spektro sutrikimus, gynybos mechanizmus, valgymo sutrikimus, tarpasmeninius santykius.

Šį mėnesį projekto dalyviams buvo  suteiktos socialinės darbuotojos konsultacijos. Konsultacijų metu, dirbant tiesiogiai su klientais, buvo ugdomi klientams reikalingi kasdieniai, savitvarkos, higienos bei buitiniai įgūdžiai – apsirengimas lauko drabužiais, kojinių užsidėjimas, lovos paklojimas, rankų, veido, dantų higienos mokymas. Taip pat buvo mokomi atpažinti netvarką ir susisieti su susitvarkymu. Dėlioti daiktus į vietas, lyginti drabužius. Grupinių konsultacijų metu dalyviai ugdė tarpusavio bendravimo įgūdžius, tam buvo taikomi įvairūs žaidimai (“Prašau”, “Ačiū”, “Atsiprašau” ir kt.).

Konsultacijose su neįgaliųjų šeimos nariais buvo aptarti dalyvių elgesio pokyčiai, bendradarbiaujant ieškoma būdų kaip spręsti iškilusias situacijas, tėvams buvo įvardintos vaikų stipriosios pusės bei vietos ties kuriomis dar būtų galima padirbėti. Konsultacijos dėl šalyje susiklosčiusios ekstremalios situacijos buvo vykdomos nuotoliniu būdu.

Asmeninis asistentas šį mėnesį dirbo pagal iš anksto sudarytą planą, lydėjo dalyvius iš namų į centrą ir iš centro namo.

Ryto su knyga metu lavinome skaitymo įgūdžius garsiai skaitydami pasirinktą tekstą. Po skaitymo užsiėmimo piešiame kilusias emocijas ant popieriaus.. Dalyviai garsiai dalinosi įžvalgomis ką suprato, ką išgirdo, kas patiko – nepatiko skaitytoje ištraukoje. Klausėme Kalėdinių pasakų. Girdėtas istorijas aptarėme, pateikėme savo interpretacijas ir nuomones į girdėtus teiginius.

Kompiuterinio raštingumo metu dalyviai mokėsi kaip į elektroninį laišką pridėti dokumentus, failus, nuotraukas. Užsiėmimų pabaigoje lavinamuosius žaidimus. Internete ieškojo aktualios informacijos. Stiprino teksto įvesties įgūdžius. Praktikavosi dirbti su programėle „Notes“. Dalyviai sužinojo kaip padaryti plančetės ekrano nuotrauką ir ją išsiųsti norimam gavėjui. Užsiėmimų metu mokėsi kaip į elektroninį laišką pridėti dokumentus, failus, nuotraukas.

Maisto gamybos užsiėmimų metu dalyviai kepė pyragus, vaflius, gamino makaronus. Tai itin svarbi veikla, kurioje aiškiai pastebimas dalyvių progresas. Dalis dalyvių puikiai randa reikiamų įrankių, puodų, produktų vietas, Kiekvienas jaučiasi itin svarbia maisto gaminimo proceso dalimi. Dalyviai geba susitvarkyti darbo vietą, padengti stalą, serviruoti lėkštes.