SOCIALINĖS REABILITACIJOS PASLAUGŲ NEĮGALIESIEMS BENDRUOMENĖJE 2021 M. PROJEKTO ATASKAITA KOVO MĖN.

Kovo mėnesį vyko 1 robotikos būrelio užsiėmimas, 2 keramikos būrelio užsiėmimai, 2 dailės užsiėmimai, 1 muzikos užsiėmimas, 1 užsiėmimas su šuniukais, 1 psichologo konsultacija.

Taip pat dienos užimtume vyko kompiuterinio raštingumo, maisto gamybos, ryto su knyga užsiėmimas, buvo lavinami saviraiškos įgūdžiai per meninę veiklą, ugdomi savitvarkos bei buitiniai įgūdžiai.

Robotikos būrelio metu dalyviai ugdė kūrybiškumą bei smulkiąją motoriką konstruktorių pagalba statydami robotus pagal planšetėse pateiktas schemas. Būrelio metu susipažino su konstruktorių formomis, funkcijomis, spalvomis.

Keramikos užsiėmimų metu iš natūralaus molio lipdėme įvairias figūras, molinius paukštelius, namelį. Darbelius dekoravome, raižėme, dažėme guašu. Naudojame natūralų molį. įvairias formelias. Formelių pagalba iš natūralaus molio spaudėme figūras, paukštelius. Keramikos užsiėmimai padėjo atsipalaiduoti, molio lietimas ir minkymas teigiamai veikė užsiėmimo dalyvius, ugdė jų valią, o patirtas kūrybos džiaugsmas – kėlė savivertę. Molio kočiojimas, minkymas, spaudimas – padėjo kaupti sensorinį patyrimą, sumažino neigiamas emocijas, vidinę įtampą, pagerino dalyvių emocinę būseną.

Meninių (dailės) užsiėmimų metu kūrėme spalvoto smėlio mandalą, pavasario spalvų kompoziciją, liejome spalvas temoje „Spalvų draugystė“ Užsiėmimuose naudojome guašą , akvarelę, spalvotą smėlį. Užsiėmimo metu dalyviai lavino rankos koordinaciją, smulkiają motoriką. Užsiėmimas padėjo atsipalaiduoti, mažino vidinę įtampą. Ugdė dėmesio sutelkimą, susikaupimą atliekamai veiklai. Skatino išreikšti save kūrybiškai.

Muzikos užsiėmimo metu dalyviai sintezatoriumi grojo “Turiu laivelį mažą”, “Für Elise”, šiuo užsiėmimu buvo aktyvintas ritmo, judėjimo pojūtis. Grojo mušamaisiais ir metelofonais. Kai kurie dalyviai noriai įsijungė į veiklą, kai kurie paklausė. Taip pat buvo klausomasi relaksacinės muzikos. Buco šokamas “Jurgeli meistreli” šokis – šokio metu dalyviai susikabinę rankomis su šalia esančiu stengėsi atkartoti rodomus judesius, patirti bendrumo jausmą, dėti žingsnius į taktą, dainuoti ar niūniuoti kartu – visa tai padėjo praplėsti bendravimo geografiją, būti atsakingam ne tik už savo judesius, bet derinti juos su šokio partneriu.

Antrojo užsiėmimo su šuniuku metu vaikai mokėsi pasisveikinti su gyvūnu sakydami „labas, Ami“. Gyvūnui segė pavadėlį, tarė komandą – „einam“ ir kartu su užsiėmimo vedančiąja ėjo centro koridoriumi. Grįžę – mokėsi ištarti komandą „sėsk“ , Amiui atsisėdus, dalyvis mokėsi nuimti pavadėlį ir paglostyti šuniuką. Užsiėmimo metu buvo naudotos priemonės: sensoriniai kamuoliukai, sustatomi lankai. Dalyviai mokėsi suspausti ranka kamuoliukus tardami skaičius. Komandiniu būdu sustatyti lanką.

Psichologo veiklai buvo skirta 2 val. Jų metu buvo siekiama individualiai lavinti kiekvieno vaiko gebėjimus, įgalinti, nurimti, skatinti pozityvų elgesį ir mažinti neadaptyvų elgesį.

Užsiėmimų metu buvo naudotos metodikos: taikomos ABA terapijos metodas, veiksmų kortelės, taktilinius jutimus skatinantys žaislai, pecs (pagalbinės komunikacijos metodas), įvairūs individualiai parinkti lavinamieji žaislai, žaidimai pagal vaiko pomėgius, pvz: žaidimas „Memory“ ir individualaus konsultavimo technikos. Atsipalaidavimą skatinanti muzika

Platesnis veiklų pristatymas: Užduotis buvo pasirinktos pagal vaikų individualius gebėjimus. Šiuose užsiėmimuose akcentas buvo smulkiosios motorikos ir dėmesio lavinimas, pvz: trinant paveikslėlį ugdosi smulkioji motorika, tačiau tuo pačiu sukaupiamas dėmesys, jis išlaikomas ir užduotis pabaigiama. Taip pat, užduotėlių atlikimas buvo skatinamas gaunamu atlygiu, pvz: susitariama jei atliks užduotį gaus balioną, taip skatinant pradėti ir pabaigti užduotis. Raminančios muzikos fonas padėjo susikaupti ir atsipalaiduoti.

Asmeninis asistentas individualiai pagal iš anksto suderintą planą lydėjo projekto dalyvę iš namų į centrą ir iš centro namo.

Kovo mėnesį vyko 4 kompiuterinio raštingumo užsiėmimai. Jų metu dalyviai mokėsi naudotis planšetėmis (įjungimas, atrakinimas, pastatymas). Taip pat dalyviai buvo supažindinti su programa „Notes“, kurioje tobulino rašymo įgūdžius – perrašinėjo pateiktą tekstą su visomis lietuviškos abėcėlės raidėmis, brūkšniais, dvitaškiais, šauktukais. Užsiėmimų pabaigoje žaidė lavinamuosius žaidimus, kurie skatino atpažinti formas, spalvas, ugdė loginį mąstymą.

4 – ių maisto gamybos užsiėmimų metu dalyviai mokėsi gaminti keptą duoną, sumuštinius, virti makaronus. Į užsiėmimus įėjo pasiskirstymas užduotimis – kas plaka, kas maišo, kas paruošia produktus. Mokėsi susitvarkyti darbo vietą, serviruoti stalą.

5 – jų saviraiškos įgūdžių lavinimo per meninę veiklą užsiėmimų metu dalyviai gamino popierines gėles, atvirukus, kūrė akvarelės mozaiką, gamino šokiui skirtas juosteles.

Per 4 rytus su knyga perskaitėme/ klausėme: „Kur saulutė slepiasi naktį?“ Mikė Pukuotukas, „Snieguolė ir kitos pasakaitės“ Pažink raideles, „Karalaitė garbanėlė“ Rokas Radzevičius, „Brolių ieškotoja“ Stepas Zobarskas.

Savitvarkos bei buitinius, kasdienius įgūdžius lavino mokydamiesi šluoti grindis, tvarkingai (ant kilputės) pasikabinti striukę, ištraukti išsivertusias rankoves, kepurę, pirštines susidėti į rankovę. Mokėsi keisti lovos patalynę – ją įdėti į skalbimo mašiną, žiūrėjo video filmuką apie saugų elgesį gatvėje.

Ataskaitą parengė: socialinė darbuotoja/projekto vadovė Aina Mačiulytė