SOCIALINĖS REABILITACIJOS PASLAUGŲ NEĮGALIESIEMS BENDRUOMENĖJE 2021 M. PROJEKTO ATASKAITA RUGSĖJO MĖN.

Rugsėjo mėn. dienos užimtumo metu buvo lavinami projekto dalyvių savitvarkos, buitiniai bei darbiniai įgūdžiai. Užimtumo metu buvo stiprinami projekto dalyvių asmens higienos įgūdžiai. Šį mėnesį projekto dalyviai buvo ugdomi kompiuterinio raštingumo (4 užsiėmimai), maisto gamybos (4 užsiėmimai), buvo lavinama klientų saviraišką per meninę veiklą (3 užsiėmimai), organizuojamas užsiėmimas „Rytas su knyga“ (4 užsiėmimai).

Rugsėjo mėnesį, projekto dalyviai stiprino savo asmeninius gaminimo, maisto ruošos įgūdžius gamindami pieno ir ledų kokteilį (mokomasi derinti tarpusavyje vaisius, mokomasis naudotis plakikliu), gamindami karštus sumuštinius, gamindami sočius pusryčius su kiaušiniu (kiaušinio įkepimas į batoną), gamindami sveikuolišką desertą – obuoliai kepti orkaitėje. Ruošiant maistą, projekto dalyviai buvo motyvuojami paruošti virtuvę bei sutvarkyti virtuvę po gaminimo proceso (sudėti indus į indaplovę, nurinkti ir nuvalyti stalą, sudėti produktus ir virtuvės įrankius į jiems skirtas vietas). Maisto gamybos metu ypatingas dėmesys buvo skiriamas aptariant elgesį prie stalo, ugdomi stalo etiketo pagrindai (stalo serviravimas, stalo padengimas, naudojimasis stalo įrankiais). Laikas virtuvėje dalyviams suteikė galimybes įgyti naujų patirčių: įvairių maisto patiekalų gaminimo, bendros švaros virtuvėje palaikymo, mokymosi naudotis buitine technika. Projekto dalyviai ruošė patiekalus naudodamiesi receptais rastais internete. Buvo ugdomi projekto dalyvių receptų supratimo įgūdžiai.

Šį mėnesį, projekto dalyviai gerino savo įgūdžius kompiuterinio raštingumo srityje. Buvo siekiama ugdyti dalyvių  gebėjimus ir įgūdžius sumaniai naudotis kompiuterinėmis priemonėmis.Užsiėmimų metu, ugdėme įgūdžius suprasti ir naudotis planšetiniu kompiuteriu. Mokomės taisyklingos laikysenos naudojantis kompiuteriu. Dalyviai mokinosi surasti reikiamą informaciją kompiuteryje (kalendorius, laikas, programos). Kartu stiprinome įgūdžius naudotis „Google maps“. Žaidėme lavinamuosius žaidimus planšetėse (spalvų ir atspalvių atpažinimas, reakcijos ugdymas, sensorika).

Rugsėjo mėnesį vyko trys saviraiškos įgūdžių lavinimo per meninę veiklą užsiėmimai.

Buvo vykdomas „Ebru“ užsiėmimas (piešimas ant vandens). Piešimas buvo atliekamas specialiame inde ant sutirštinto vandens dažų teptuku ištaškant foną, o vėliau specialiomis lazdelėmis buvo  formuojami patys įvairiausi ir spalvingiausi ornamentai. Kūrinys nuo vandens paviršiaus buvo perkeliamas ant popieriaus lapo. Menine veikla buvo skatinamas projekto dalyvių kūrybiškumas, yra siekiama, kad dalyviai atsipalaiduoti, paleistų nerimastingus jausmus.  Buvo gaminamos popierinės lėlės bei kuriamas bendras kūrybinis darbas – „Gyvenvietė“. Projekto dalyviai kūrė važiuojamąją dalį su šalia esančiais gyvenamaisiais namais. Darbui buvo pasitelkta kartoninė dėžė. Darbas buvo grupinis, taip ugdomas bendradarbiavimo įgūdis, buvo siekiama dirbti komandiškai. Darbo pabaigoje vyko proceso aptarimas. Organizuoti užsiėmimai leido dalyviams būti kūrybiškiems, išreikšti savo jausmus, atsipalaiduoti ir taip sumažinti įtampą.

Užsiėmimo „Rytas su knyga“ metu buvo klausomasi  audio pasakos Grozdana Olujic „Krėslas nuo kalno viršūnės“. Buvo siekiama suprasti pagrindinę kūrinio mintį, ją apibūdinti ir išsakyti. Savo supratimą/interpretaciją apie išgirstą kūrinį ir kūrinio pagrindinę mintį, projekto dalyviai buvo kviečiami pavaizduoti baltame popieriaus lape. Užsiėmimų metu vyko skaitymo gebėjimo ugdymas. Skaitymo technikos tobulinimas. Buvo garsiai skaitomas pasirinktas eilėraštis. Taip pat mokėmės perrašyti knygoje esančias raides. Tarti skiemenis, garsus. Pasitelkiant raidyną,  buvo dėliojami pagrindinių veikėjų pavadinimai, vardai. Pasaka: „Raudonkepuraitė“.

Mėnesio eigoje, projekto dalyvių artimieji turėjo galimybė konsultuotis su socialine darbuotoja. Artimieji buvo kviečiami konsultuotis, gauti reikiamą informaciją.

Rugsėjo mėnesį, projektu metu („Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje“ ) vyko 6 skirtingi užsiėmimai.  Mėnesio eigoje buvo organizuoti muzikos (1 kartas), užsiėmimas su šuniuku (1 kartas), robotikos (1 kartas), dailės (2 kartai) ir keramikos būrelio užsiėmimai (2 kartus), psichologo konsultacija (1 kartas).

Rugsėjo mėn. keramikos  užsiėmimų metu iš natūralaus molio lipdėme įvairaus dydžio bei figūrėles.  Darbelius dekoravome, guašu. Naudodami naturalų molį lipdėme  įvairaus dydžio bei formų puodelius  juos  dekoravome smulkiomis detalėmis, marginome guašu. Keramikos užsiėmimai padėjo atsipalaiduoti, molio lietimas ir minkymas teigiamai veikė užsiėmimo dalyvius, ugdė jų valią, o patirtas kūrybos džiaugsmas – kėlė savivertę. Molio kočiojimas, minkymas, spaudimas – padėjo kaupti sensorinį patyrimą, sumažino neigiamas emocijas, vidinę įtampą, pagerino dalyvių emocinę būseną.  Smulkių detalių naudojimas darbeliuose lavino rankos, akių kordinaciją bei smulkiają motoriką didino dėmesio sutelkimą atliekamam darbui.

Rugsėjo mėn. meninio užsiėmimo „Rudeninės spalvos“ metu klijavome aplikaciją naudojome natūralias gamtines medžiagas: medžių lapus, gėlių žiedus, šemukšnių uogas, smulkias šakeles ir kt. Meninio užsiėmimo „Rudeninės gėlės“ metu ant a3 formato popieriaus lapo piešėme rudeninių gėlių kompoziciją naudodami akvarelę bei guašą. Užsiėmimų metu, užsiėmimo dalyviai lavino akių, rankų koordinaciją, smulkiają motoriką, ugdė dėmesio sutelkimą, susikaupimą atliekamam darbui. Užsiėmimai padėjo atsipalaiduoti, mažino vidinę įtampą, skatino išreikšti save kūrybiškai. Patirtas kūrybinis džiaugsmas kėlė dalyvių savivertę, mažino vidinę įtampą,  pagerino emocinę būseną.

2021-09-03 d. psichologo veiklai buvo skirta 2 val. Jų metu buvo siekiama individualiai lavinti kiekvieno vaiko gebėjimus, įgalinti, nurimti, skatinti pozityvų elgesį ir mažinti neadaptyvų elgesį. Užsiėmimų metu buvo naudotos metodikos: taikomos ABA terapijos metodas, veiksmų kortelės, motorinius jutimus skatinantys žaislai, garsų terapija.

2021-09-10 vyko Užsiėmimas su šuniuku“. Užsiėmimo metu, projekto dalyviai ugdė įgūdi išmokti tam tikras komandas, jas nurodyti šuniui, apdovanoti šunį už tinkamą komandos atlikimą. Šunys buvo vedžiojami aplinkui, buvo atliekamos užduotis su kamuoliais. Užsiėmimo metu, gyvūnas padėjo sutelkti projekto dalyvių dėmesį, buvo ugdomas dėmesio sutelkimas,  gebėjimas susikoncentruoti, užmegzti santykį su šunimi. Projekto dalyviai mokinosi taisyklingai ir įtaigiai diktuoti komandas šuniui, kartu užsiimti veikla ar tiesiog išbūti čia ir dabar. Užsiėmimų metu buvo pastebėta, kad pagerėjo projekto dalyvių bendra nuotaika, buvo pastebimas nusiraminimas ir įsitraukimas.

2021-09-17 d. vyko robotikos užsiėmimas su projekto dalyviais.  Užsiėmimo metu buvo konstruojami robotai pasitelkiant popierinio formato instrukcijas. Robotai buvo konstruojami iš spalvotų detalių. Užsiėmimo mietu buvo lavinami spalvinės raiškos, smulkiosios motorikos įgūdžiai. Buvo skatinamas projektų dalyvių kūrybiškumas, loginis mąstymas. Buvo siekiama vystyti smulkiąją motoriką, vyko inžinerinių sprendimų tobulinimas.

2021-09-24 d. vyko muzikos užsiėmimas. Specialistas su projekto dalyviais improvizavo sintezatoriumi, metalofonu, mušamaisiais, kanklėmis. Mokėsi groti sintezatoriumi dainelę “Du gaideliai”, “Vakaras raudonas”, “Ir ant aukšto kalno”, “O kai aš“. Klausėsi dainelių ir bandė pritarti mušamaisiais „Oi tai arklys“, „Ežio namas“, „Šarkelė varnele“ ir kt.