VDC ,,ŠYPSENA” VEIKLŲ 2021 M. BIRŽELIO MĖNESIO ATASKAITA

Pirmasis vasaros mėnuo prasidėjo šventiškai, darbingai ir kūrybingai. Visi džiaugiamės šiltais orais, nes turėjome galimybę nuolat užsiimti veiklomis lauke.

Pačią pirmą vasaros dieną minėjome labai ypatingą progą, kuri yra svarbi kiekvienam vaikui – tai „Vaikų gynimo diena“. Šią dieną visi pasitiko su šypsena veide ir puikia nuotaika. Visi persirengę įvairiais personažais bandėme sukurti kuo jaukesnę šventinę atmosfera. Šiai progai pas mus kiemelyje buvo įrengtas batutas, valgėme picas, įvairius užkandžius. Taip pat organizavome šventinę fotosesiją.

Įpusėjus birželiui prasidėjo vaikų vasaros atostogos – tad vaikučiai atvyksta pas mus nuo ankstaus ryto. Kiekvieną rytą, dieną pasitinkame su mankšta, per dieną atliekame daug įvairių darbelių, gaminame įvairius patiekalus, leidžiame laiką kieme.

 Birželio mėnesį turėjome profesijų dieną. Aptarėme keletą profesijų (policininkų, prekybininkų ir siuvėjų) darbuotojai papasakojo apie kiekvieną profesiją, pareigybes, bei tikslą, taip pat perteikėme visą informaciją per animacinius filmukus. Aptarus kiekvieną profesija vaikai darė užduotėles. Taip pat minėjome ir kitas ypatingas progas: „Tėvo diena“ – vaikai tėveliams gamino atvirukus ir vėliau juos sveikino; „Aplinkosaugos diena“ – vaikai išėję į kiemą, pasinaudojus sodo įrankiais, grėbė, ravėjo, rinko šiukšles, su tikslu tausoti ir mylėti gamtą; „Dviračio diena“- su vaikais ėjome į kiemą, važinėjomės dviračiais, bei paspirtukais, aptarėme kelio  eismo taisykles; „Joninės“ – šia šventė minėjome simboliškai, gaminome ir ieškojome paparčio žiedų, su vaikais prisiskynę įvairių šakelių, žiedų pynėme Joninių vainikus.

Taip pat esant šiltam orui su vaikais ėjome pasivaikščioti į panemunės šilą, eidami tyrinėjome įvairius augalus, žaidimų aikštelėse vaikai smagiai praleido laiką. Taip pat atidarėme maudynių sezoną. Vaikai maudėsi kieme esančiame baseine.

                      Birželį keletą kartų pas mus į svečius atvyko kaniterapeutė su savo dviem keturkojais draugais, vaikai juos glostė, stebėjo jų komandų supratimą.

Birželio mėnesį su vaikais individualias konsultacijas vedė psichologas. Elgesiui ir socialiniam bendravimui buvo pasitelkiamas parodomasis elgesys bei bendravimas su vaiku. Parodomuoju elgesiu buvo vaikui rodoma koks elgesys yra socialiai tinkamas ir taip pat buvo stebima kokį elgesį pats vaikas išreiškia ir buvo arba skatinamas tas elgesys, arba koreguojamas, kad atitiktu socialiai tinkamas normas. Bendraujant buvo rodoma koks elgesys turėtų būti, kad su vaiku ir toliau kiti žmonės norėtų bendrauti. Koreguojant konsultaciją buvo susitelkiama į individualiai išsikeltą tikslą ir siekiama, per įvairias užduotis bei veiksmus, to tikslo pasiekti. Kognityviniams sugebėjimams buvo pasitelkiamos įvairios užduotys, galvosūkiai. Užduotys buvo duodamos tokios kuriose reikėjo vaikui pasitelkti įvairias kognityvinias sritis ir taip jis vystė daugiau negu vieną sritį bei mokėsi jomis naudotis. Galvosūkiai leido vystyti loginį mąstymą ir ieškoti sprendimo būdo.

Su vaikučiais individualiai, pagal sudarytą tvarkaraštį, dirbo kineziterapeutė. Birželio mėnesį buvo lavinamas vaikų lankstumas ir vikrumas. Buvo ugdomas vaikų kūrybiškumas lavinant mėgdžiojimo įgūdžius, buvo atliekami lankstumo pratimai pasitelkiant gimnastikos elementus, lavinama abipusė kūno koordinacija, judesių tikslumas, gebėjimas ridentis, bei rankų ir pečių juostos raumenys. Šio tikslo buvo siekiama vykdant tokias veiklas kaip  gyvūnų eisenos imitavimus, taip pat, buvo atliekamos estafetės lendant tuneliu ir atliekant įvairių variacijų šuoliukus ir kliūčių ruožas, šokinėjant per barjerus ir kamuolio metimas į dėžę, naudojamos nestabilios platformos ant, kurių buvo stovima abejomis ar viena koją, gimnastinis kamuolys, bei skirtingų dydžiu kamuoliai. Mėnesio gale įvertinus užsibrėžtus tikslus ir kaip juos pavyko įgyvendinti pastebėta, kad šiuos įgūdžius reikėtų lavinti ir toliau, nes nepavyko įgyvendinti visų užsibrėžtų tikslų dėl laiko stokos ir vaikų motyvacijos atliekant paskirtas užduotis.

Taip pat vyko ergoterapeutės užsiiemimai, kuri su vaikais vedė individualius, grupinius užsiėmimus. Subjektyviai vertinant –  pagerėjusi visų vaikų dėmesio koncentracija bei ilgesnį laiką išbūna prie stalo, atliekant veiklą. Buvo padidėjęs poreikis vaikus mokyti ir taikyti nusiraminimo strategijų. Taip pat su kalbančiais ir suprantančiais vaikais buvo sprendžiamos problemos, klausiant kaip tinkamai pasielgtų toje situacijoje ir išsiaiškintos kitos silpnosios pusės, kurias galima bus lavinti vėlesniais etapais. Tarp užduočių vaikai buvo skatinami užsiimti jų mėgstama veikla (žaidimas kinetiniu smėliu, piešimas, riedynė, drambliukas, dainelių/filmukų klausymas, šokinėjimas bei kitos veiklos) bei lavinami socialiniai įgūdžiai, bendradarbiaujant su psichologu ir kitais vaikais, poroje. Lavinant socialinius įgūdžius vaikai mokinasi dalintis daiktais, komunikuoti – verbaliai, gestais, sulaukti savo eilės, pagirti, paskatinti ar padėti kitam. Tai turi įtakos jų savaraniškumui, kai nėra suaugusiųjų aplink..

Balandžio mėnesį atlikome daug užduotėlių, kurios vaikams padeda lavinti atmintį, išmokti naujų skaičių ir raidžių. Atsižvelgiame į vaiko galimybes, diferencijuojant ir individualizuojant veiklą, parenkant tikslingus ugdymo(si) metodus. Atlikome įvairias užduotėles: skaičiavome, rašėme raides, spalvinome įvairius paveikslėlius, sujungėme paveikslėlių taškus ir juos nuspalvinome, ieškojom išėjimų labirintuose, statėme bokštus, bandėme atpažinti emocijas.

Vaikai, lankantys dienos centrą, turi puikų kūrybiškumą. Su meile ir kruopštumu darė daugybę įspūdingų darbelių. Kūrybinių dirbtuvėlių metu gaminome spalvotus, žaismingus, vieną už kitą vis įspūdingesnius darbelius. Kaip: pelėdas, gėlytes, ežiukus, augalų anspaudų paveikslus, dažėme popierių su šiaudeliais, debesėlius, gėlytes iš rankų anspaudų, paparčio žiedus, pynėme Joninių vainikus, jūrininkų kepurėlės, paveikslus ant drobės, bitutes, pieštukines.

Žaidėme judriuosius žaidimus, kaip: diskų metimą ant kuoliukų, kamuoliukų rūšiavimą pagal spalvas į tam tikras talpas, boulingą, žaidimą „ Šilta-šalta“ – kurio metu vaikai turėjo ieškoti prizų, slėpynes lauke, įvairias varžytuves. Atlikdami fiziškai aktyvias užduotis, norime pagerinti vaikų orientacija aplinkoje, bei skatinti jų judrumą, sportinį aktyvumą. Taip pat penktadieniais su vaikais darėme šokius, vaikai per šokius puikiai išreiškia savo jausmus, emocijas, visada nustebina savo neįprastais ir ypatingais judesiais.

Bandome kiekvieną dieną tobulinti maisto gaminimo įgūdžius. Gaminome daug įvairiausių patiekalų, bei užkandžių, kaip: keptas bulvytes, kiaušinienę, vaisių salotas, keksiukus, sausainius, obuolių, šokoladinį pyragą, karštus sumuštinius ir kt. Vaikai gaminant, kiekvieną kartą, tampa vis savarankiškesni.

Birželį šventėme nemažai gimtadienių. Tajus, Vakarė, Tautvydas linksmai atšventė savo gimtadienius dienos centre. Šiomis progomis vaikai dekoravo patalpas ir sukūrė šventinę atmosferą. Vaikai buvo apdovanoti dovanomis, visi valgė skanų tortą, vaišinosi užkandžiais ir linksminosi.

Birželio mėnesį lavinome ir ugdėme socialinius/kasdienius įgūdžius. Vaikai įsitraukė į kasdienį buityje reikalingą švaros palaikymą, dėjo indus į indaplovę po valgio, šlavė bei plovė grindis, valė dulkes nuo paviršių, susitvarkydavo žaislus, su kuriais žaisdavo.

Pirmas vasaros mėnuo praėjo labai greitai, su džiaugsmu stebime žaliuojančią gamtą ir išnaudojame kiekvieną šiltą vasaros dieną pasibuvimu lauke.