SOCIALINĖS REABILITACIJOS PASLAUGŲ NEĮGALIESIEMS BENDRUOMENĖJE 2021 M. PROJEKTO ATASKAITA VASARIO MĖN.

Vasario mėnesį socialinės reabilitacijos projekte dalyvavo 9 neatsikartojantys projekto dalyviai.

Dalyviai turėjo 1 robotikos būrelio užsiėmimą, 2 keramikos būrelio užsiėmimus, 2 dailės užsiėmimus, 1 muzikos užsiėmimą, 1 užsiėmimą su šuniukais, 1 psichologo konsultaciją.

Taip pat dienos užimtume vyko kompiuterinio raštingumo, maisto gamybos, ryto su knyga užsiėmimas, buvo lavinami saviraiškos įgūdžiai per meninę veiklą, ugdomi savitvarkos bei buitiniai įgūdžiai.

Robotikos būrelio metu dalyviai ugdė kūrybiškumą bei smulkiąją motoriką konstruktorių pagalba statydami robotus pagal planšetėse pateiktas schemas. Būrelio metu susipažino su konstruktorių formomis, funkcijomis, spalvomis.

Keramikos būrelio užsiėmimų metu iš natūralaus molio projekto dalyviai lipdė molinius puodelius, juos puošė bei dažė guašu. Iš natūralaus molio, formelių pagalba kūrė įvairias figūras, jas dažė guašu. Keramikos užsiėmimai projekto dalyviams padėjo atsipalaiduoti, molio lietimas ir minkymas teigiamai veikė užsiėmimo dalyvius, ugdė jų valią, o patirtas kūrybos džiaugsmas – kėlė savivertę. Molio kočiojimas, minkymas, spaudimas – padėjo kaupti sensorinį patyrimą, sumažino neigiamas emocijas, vidinę įtampą, pagerino dalyvių emocinę būseną.

Meninių užsiėmimų metu projekto dalyviai kūrė spalvų kompozicijas, naudodami akvarelę, guašą. Iš įvairių gamtinių medžiagų kūrė kompoziciją „Sniego senis“. Užsiėmimų metu dalyviai lavino rankos koordinaciją, smulkiają motoriką. Užsiėmimai padėjo atsipalaiduoti, mažino vidinę įtampą. Ugdė dėmesio sutelkimą, susikaupimą atliekamai veiklai.

Muzikos užsiėmimo metu dalyviai mokėsi groti sintezatoriumi, improvizuoti melodijas. Taip pat kiekvienas dalyvis pristatė savo mėgstamiausią dainą – jos klausė, stengėsi dainuoti. Dalyviai buvo supažindinti su lūpine armonikėle, trikampiu, būgnais, barškučiais, kanklėmis. Vyko improvizuotas komandinis ritmikos užsiėmimas.

Pirmojo užsiėmimo su šuniuku tikslas buvo supažindinti dalyvius su šuniuku, priprasti prie gyvūno, paglostyti, uždėti pavadėlį ir pavedžioti. Prieš užsiėmimą buvo konsultuotasi su dalyvių artimaisiais ar dalyvis neturi baimės gyvūnams, aptarti siekiami tikslai. Užsiėmimas prasidėjo įsivertinant kaip dalyviai žiūri į gyvūną, ar neturi baimės, ar jaučiasi patogiai. Vienam dalyviui reikėjo laiko priprasti prie gyvūno, todėl buvo dirbama kryptingai jo atžvilgiu. Šuo nejudėjo iš vietos, kol dalyvis pats savo noru nepriėjo arčiau pasižiūrėti į gyvūną. Kada visi dalyviai apsiprato su keturkoju po vieną mokėsi pasisveikinti su gyvūnu sakydami „labas, Ami“. Gyvūnui segė pavadėlį, tarė komandą – „einam“ ir kartu su užsiėmimo vedančiąja ėjo centro koridoriumi. Grįžę – mokėsi ištarti komandą „sėsk“ , Amiui atsisėdus, dalyvis mokėsi nuimti pavadėlį ir paglostyti šuniuką.

Psichologo veiklai buvo skirta 2 val. Jų metu buvo siekiama individualiai lavinti kiekvieno vaiko gebėjimus, įgalinti, skatinti pozityvų elgesį ir mažinti neadabtyvų elgesį.

Užsiėmimų metu buvo naudotos metodikos: taikomos ABA terapijos metodas, veiksmų kortelės, taktilinius jutimus skatinantys žaislai, jausmų kortelės, pecs (pagalbinės komunikacijos metodas), įvairūs individualiai parinkti lavinamieji žaislai, žaidimai pagal vaiko pomėgius, pvz: žaidimas „Memory“ ir individualaus konsultavimo technikos.

Platesnis veiklų pristatymas: Siekiant mokyti vaiką išsakyti ko nori, kas nepatinka, lavinti emocijų atpažinimą buvo naudojamos PESC kortelės, su kuriomis individualiai kiekvienam vaikui buvo sudedamas konsultacijos planas, kurio laikymasis skatina vaiko dėmesį, valią, motyvaciją gaunat paskatinimą atlikus užduotį. Užduotis buvo pasirinktos pagal vaikų individualius gebėjimus. Taip pat, užduotėlių atlikimas buvo skatinamas gaunamu atlygiu, pvz: susitariama jei atliks užduotį gaus balioną, taip skatinant pradėti ir pabaigti užduotis. Daugiau dėmesio buvo skiriama sensoriniams jutimams, kurie padeda vaikui atsipalaiduoti, mažina nerimą (pvz: švelnaus/šilto/minkšto plastilino minkymas).

Asmeninis asistentas individualiai pagal iš anksto suderintą planą lydėjo projekto dalyvę iš namų į centrą ir iš centro namo.

Vasario mėnesį vyko 3 kompiuterinio raštingumo užsiėmimai. Jų metu dalyviai mokėsi naudotis planšetėmis (įjungimas, atrakinimas, pastatymas). Taip pat dalyviai buvo supažindinti su programa „Notes“, kurioje tobulino rašymo įgūdžius – perrašinėjo pateiktą tekstą su visomis lietuviškos abėcėlės raidėmis, brūkšniais, dvitaškiais, šauktukais. Užsiėmimų pabaigoje žaidė lavinamuosius žaidimus, kurie skatino atpažinti formas, spalvas, ugdė loginį mąstymą.

3 – jų maisto gamybos užsiėmimų metu dalyviai mokėsi kepti lietinius blynus, sumuštinius, virti makaronus. Į užsiėmimus įėjo pasiskirstymas užduotimis – kas plaka, kas maišo, kas paruošia produktus. Darbo vietos susitvarkymas, stalo serviravimas.

3 – jų saviraiškos įgūdžių lavinimo per meninę veiklą užsiėmimų metu dalyviai iš sagų, karštų klijų pagalba kūrė šalikus, kūrė mozaikas ant minkštos faktūros, klijavo kavos pupelių mozaikas.

Savitvarkos bei buitinius įgūdžius lavino mokydamiesi šluoti grindis, tvarkingai (ant kilputės) pasikabinti striukę, ištraukti išsivertusias rankoves, kepurę, pirštines susidėti į rankovę. Mokėsi keisti lovos patalynę – ją įdėti į skalbimo mašiną.

Ryto su knyga užsiėmimų metu dalyviai vartė patinkančias knygas. Mokantys skaityti garsiai skaitė tekstus, kiti dalyviai kantriai mokėsi klausyti. Išklausę kolegos, bandė aptarti tai ką girdėjo, apie ką buvo istorija ar ką labiausiai įsiminė.

Ataskaitą parengė: socialinė darbuotoja/projekto vadovė Aina Mačiulytė