SOCIALINĖS REABILITACIJOS PASLAUGŲ NEĮGALIESIEMS BENDRUOMENĖJE

Birželio mėnesį, projekto metu, buvo ugdomi dalyvių asmens higienos įgūdžiai, savitvarkos bei kasdieniniai buitiniai įgūdžiai. Projekto metu buvo skatinamas tarpusavio bendradarbiavimas, komandinis darbas. Buvo siekiama, kad dalyviai dirbtų ir dalyvautų užsiėmimuose kartu. Bendri užsiėmimai stiprino grupės narių ryšį, formavo bendrumo jausmą, skatino nurimti ir susitelkti į “čia ir dabar” būseną. Šį mėnesį projekto dalyviai buvo ugdomi kompiuterinio raštingumo (4 užsiėmimai), maisto gamybos (4 užsiėmimai), buvo lavinama klientų saviraišką per meninę veiklą (3 užsiėmimai), organizuojamas užsiėmimas „Rytas su knyga“ (5 užsiėmimai), savitvarkos, buitinių įgūdžių lavinimas (2 užsiėmimai).

Dienos užimtumo metu buvo  ugdomi savitvarkos, buitinių įgūdžių lavinimas. Projekto dalyviai kartu tvarkėsi patalpas. Birželio mėnesį, projekto dalyviai ugdė įgūdžius susijusius su grindų švarinimu. Dalyviai buvo supažindinti kuo skiriasi sausas ir šlapias grindų valymas, kokias chemines priemones pasirinkti plaunant grindis. Dalyviai praktikavo savarankiškai tvarkyti patalpas, prisidėti prie centro patalpų švaros ir tvarkos užtikrinimo, mokėsi švariai išplauti ir iššluoti grindis, surinkti šiukšles su semtuvėliu. Maisto gamybos metu ypatingas dėmesys buvo skiriamas aptariant elgesį prie stalo, ugdomi stalo etiketo pagrindai (stalo serviravimas, stalo padengimas, naudojimasis stalo įrankiais). Šį mėnesį, dalyviai stiprino savo asmeninius gaminimo, maisto ruošos įgūdžius. Buvo gaminama grikių košė, vafliai, želė, spaudžiamos apelsinų sultys. Projekto dalyviai ruošė patiekalus naudodamiesi instrukcija nurodyta ant pakuotės, košę virė pagal nurodytą virimo laiką. Pusryčiai buvo pagardinti sviestu, patiekti su žaliąja arbata. Šį mėnesį, projekto dalyviai pagal receptą kepė vaflius (čirvinius blynus). Buvo ugdomi projekto dalyvių receptų supratimo įgūdžiai. Kepimui naudojosi spec. buitine technika – blynų/ vaflių keptuvė. Mokinosi, kaip susitvarkyti po maisto gamybos proceso (stalo nuvalymas, stalo serviravimas, nešvarių indų sudėjimas į indaplovę).

Šį mėnesį, projekto dalyviai gerino savo įgūdžius kompiuterinio raštingumo srityje. Projekto dalyviai naudojosi lavinamuosius žaidimus siekiant įtvirtinti raidyną, skaičius. Buvo atliekami aritmetiniai veiksmai (sudėtis, atimtis, dauginimas, dalyba). Dalyviai turėjo pasirinkti tinkamą raidę siekiant sudėlioti žodį. Užsiėmimo metu, dalyviai buvo supažindinti su plančetinio kompiuterio valdymo principais (teisingas ir nepažeidžiantis ekrano nuvalymas).

Trijų saviraiškos įgūdžių lavinimo per meninę veiklą užsiėmimų metu,  buvo lavinama  projekto dalyvių smulkioji motorika, vykdomi sensoriniai užsiėmimai. Pirmojo užsiėmimo projekto dalyviai kūrė nusiraminimo balionus. Antrojo užsiėmimo metu, saviraiškai buvo pasitelkta priemonė –plastilinas.  Dalyviai naudojosi plastilinu, pirštais gnaibė ir klijavo plastiliną ant popieriaus kurdami paveikslą „Ledai“. Trečiojo užsiėmimo metu, projekto dalyviai praktikavo meditaciją. Buvo klausoma meditacinė (raminanti) muzika, gulima ant kilimėlių. Organizuoti užsiėmimai leido dalyviams būti kūrybiškiems, išreikšti savo jausmus, atsipalaiduoti ir taip sumažinti įtampą.

Užsiėmimo „Rytas su knyga“ metu, projekto dalyviai buvo supažindinti su laiško rašymo technika. Dalyviai turėjo galimybę taisyklingai parašyti laišką pasirinktam asmeniui. Užimtumo metu buvo ugdomas dalyvių raidynas. Buvo vykdomas perskaitytų tekstų suvokimas, diskusija.  Užsiėmimo metu, buvo praktikuojamas garsus skaitymas, išklausymas vienas kito. Užimtumo tikslas buvo mokytis raidyno, teisingo raidžių ir žodžių tarimo.

Mėnesio eigoje, projekto dalyvių artimieji turėjo galimybė konsultuotis su socialine darbuotoja. Artimieji buvo kviečiami konsultuotis, gauti reikiamą informaciją, būti nukreiptiems (tarpininkavimas).

Psichologo veiklai buvo skirta 2 val. Jų metu buvo siekiama individualiai lavinti kiekvieno vaiko gebėjimus, įgalinti, nurimti, skatinti pozityvų elgesį ir mažinti neadaptyvų elgesį. Užsiėmimų metu buvo naudotos metodikos: taikomos ABA terapijos metodas, veiksmų kortelės, motorinius jutimus skatinantys žaislai, garsų terapija. Užduotys buvo pasirinktos pagal vaikų individualius gebėjimus. Šiuose užsiėmimuose akcentas buvo sensoriniai gebėjimas, pvz: kinetinis smėlis, vanduo, medžiagos.

Keramikos užsiėmimų  metu dalyviai iš natūralaus molio lipdė įvairių formų molinius namelius. Darbelius dekoravo, raižė, dažė guašu. Naudojant naturalų molį  formavo įvairaus dydžio bei formų figūras ir iš jų dėliojo mozaiką, ant kartoninio  pagrindo. Gamino įvarias gėlytes, jas dokoravo smulkiomis detalėmis, sagomis.

Keramikos užsiėmimai padėjo atsipalaiduoti, molio lietimas ir minkymas teigiamai veikė užsiėmimo dalyvius, ugdė jų valią, o patirtas kūrybos džiaugsmas – kėlė savivertę. Molio kočiojimas, minkymas, spaudimas – padėjo kaupti sensorinį patyrimą, sumažino neigiamas emocijas, vidinę įtampą, pagerino dalyvių emocinę būseną.  Smulkių detalių naudojimas darbeliuose lavino rankos akių kordinaciją bei smulkiają motoriką.

Meninių, dailės užsiėmimų metu,dalyviai kūrė aplikaciją „Paukštelio namelis“. A4 formato popieriaus lape, pagal trafaretą apsipiešė namelį, ir jį margino priklijuodami spalvoto popieriaus skiauteles.

Užsiėmime naudojo spalvotą popierių, klijus, A4 formato lapus. Užsiėmimo metu dalyviai lavino akių, rankų koordinaciją, smulkiają motoriką, ugdė dėmesio sutelkimą, susikaupimą atliekamam darbui.

Meninio užsiėmimo „Vasaros spalvų mandala“ metu dalyviai kūrė spalvingas mandalas. Užsiėmime naudojo paruoštus trafaretus bei spalvotą smėlį. Užsiėmimas padėjo atsipalaiduoti, mažino vidinę įtampą, skatino išreikšti save kūrybiškai. Patirtas kūrybinis džiaugsmas kėlė dalyvių savivertę, pagerino emocinę būseną. Spalvoto smėlio lietimas lavino smulkiają motoriką.

Penktąjame  užsiėmime su šuniukais dalyvavo du šunkiukai: Amis ir Džordonas, kadangi oras buvo palankus- užsiėmimo dalis vyko kiemelyje. Dalyviai praktikavosi jau žinomus dalykus:

pasisveikinti su gyvūnu sakydami „labas, Ami“. Gyvūnui segė pavadėlį, tarė komandą – „einam“ ir kartu su užsiėmimo vedančiąja ėjo centro koridoriumi. Grįžę – mokėsi ištarti komandą „sėsk“ , Amiui atsisėdus, dalyvis mokėsi nuimti pavadėlį ir paglostyti šuniuką. Užsiėmimo metu buvo naudotos priemonės: sensoriniai kamuoliukai, sustatomi lankai. Dalyviai mokėsi suspausti ranka kamuoliukus tardami skaičius. Komandiniu būdu sustatyti lanką. Lavino susikaupimą laikydami lanką prieš šuniuką, o kitas vaikas per lanką – maitino šuniukus. Dalyviai buvo supažindinti su raudonos ir geltonos spalvos kaspinėliais ant šunų: raudonas reiškia draugišką šunį, geltonas – prie kurio negalima eiti. Mokėsi kantrybės laukiant eilėje pamaitinti šuniukus.

Muzikos užsiėmimo metu dalyviai sintezatoriumi grojo ritmines melodijas,  mokėsi groti ansamblyje. Keletas dalyvių išmoko atsiskaičiuoti klavišus nuo kurių reikia pradėti groti dainą, tokiu būdu įgydami naujų įgūdžių bei žinių.

Grojo mušamaisiais, barškučiais, trikampiais, metalofonu.  Dalyviai mokėsi išgauti garsus. Muzikos pedagogė su dalyviais dainavo “Turiu laivelį mažą”, “Padainuosim mes sustoję”, “Oi tai arklys”. Užsiėmimo pabaigoje didžioji dalis dalyvių išmoko atkartoti “Turiu laivelį mažą” dainos judesius.

Robotikos užsiėmimo metu dalyviai kūrė įvairių formų robotus, mokėsi juos programuoti. Lavino smulkiąją motoriką bei logiką dėdami ir ištraukdami detales pagal pateiktą schemą.