VDC “Meilės lašelis” 2022 m. kovo mėnesio veiklos ataskaita

Kovo mėnesį vaikų dienos centras „Meilės lašelis“ šventė „Užgavėnes“, tą dieną vaikai gaminosi sau kaukes, kepė blynus ir linksmai leido laiką. Taip pat minėjome „Tarptautinę rašytojų dieną“, vaikai galėjo būti rašytojais ir nurašyti knygas lavindami savo rankeles, „Tarptautinę moterų solidarumo dieną“, šiai progai maišėme spalvas ir dažėme tulpes, „Lietuvos vardo dieną“, prisiminėme Lietuvos vardo raideles ir jas dekoravome spalvotais akmenukais, „Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną“, ant popieriaus lapo klijavome trispalves žvakutes, žiūrėjome filmuką prisimindami kovo 11-osios įvykius, paminėjome „Knygnešio dieną“, šią dieną vaikai gaminosi knygų skirtukus, minėjome „Tarptautinę laimės dieną“, spalvinome saulytes ir kalbėjome apie tai, kas yra laimė, „Žemės dieną“, kūrėme didelį plakatą, „Tarptautinę vaflių dieną“, kepėme vaflius, „Gandrų sugrįžtuves“, iš vatos diskelių klijavome gandrus, minėjome „Pasaulinę Dauno sindromo dieną“, šią dieną centro lankytojai ir visi darbuotojai dėvėjo skirtingų spalvų kojines, taip išreikšdami palaikymą bei toleranciją su Dauno sindromu žmonėms. Ir, žinoma, šventėme dienos centro draugo gimtadienį ?

Kovo mėnesį dienos centro lankytojai darė ir kitokius darbelius, piešė Ebru, sėjo petražoles ir krapus, sodino svogūnus, virė ir klijavo plastiliną, statė smėlio pilis, skaičiavo, žaidė lavinamuosius žaidimus, skaitė knygutes. Taip pat lavino asmens higienos įgūdžius, mokėsi taisyklingai ir reguliariai plauti rankas, valytis dantis. Ugdė savitvarkos įgūdžius, ėjo į parduotuvę, mokėsi naudotis taromatu. Esant geroms oro sąlygom ėjo pasivaikščioti, mokėsi elgtis gatvėje. Ugdė ir maisto gamybos įgūdžius.

Svečiuose turėjo kaniterapijos užsiėmimus, kurių metu vaikai galėjo pavedžioti šuniuką, jį dresiruoti ir su juo žaisti. Robotikos užsiėmimus, kurių metu vaikai konstravo įvairiausius gyvūnus ir su plančete galėjo juos valdyti.

Vykdant psichologinius užsiėmimus daug dėmesio buvo skiriama kognityvinių funkcijų – dėmesys, atmintis, mąstymas – lavinimui. Dėmesio koncentracijos lavinimui buvo suteikiamos žaidimo formos užduotys – vienodų kortelių arba trūkstamo gyvūno radimas ir įvardinimas, dėlionių dėliojimas, objektų suradimas ir nuspalvinimas ir kt. Atmintis buvo lavinama taikant atminties žaidimą, kurio metu vaikai turėjo atrasti dvi vienodas užverstas korteles. Galiausiai, mąstymas buvo lavinamas taikant žaidimus, kurių metu vaikai buvo skatinami papasakoti ant kortelių pavaizduotas situacijas, atpažinti pateikiamų situacijų panašumus, skirtumus ir pan. Svarbu akcentuoti, kad už kiekvieną teisingai atliktą užduotį arba demonstruojamas pastangas buvo suteikiami teigiami paskatinimai, siekiant didinti vaiko pasitikėjimą savimi bei palaikyti tinkamą kontaktą.

Taip pat šį mėnesį buvo daug dėmesio skiriama emocinio intelekto lavinimui – emocijų atpažinimui, įvardinimui ir reflektavimui. Šie įgūdžiai buvo lavinami įvairių žaidimų bei pokalbių forma. Vaikams buvo pateikiamos situacijos, kuriose veikėjai demonstravo skirtingas emocijas. Vaikai šias emocijas turėdavo atpažinti ir įvardinti bei reflektuoti apie tai, kada taip jaučiasi. Sekanti užduotis šiam tikslui įgyvendinti buvo veidukų, demonstruojančių skirtingas emocijas, sudėliojimas.

Galiausiai, šį mėnesį buvo pradėti vykdyti grupiniai užsiėmimai, kurių metu buvo siekiama didinti vaikų tarpusavio bendradarbiavimą bei kontaktą. Tai buvo įgyvendinama taikant bendrus žaidimus– emocijų atpažinimo žaidimas, kurių metu vaikai turėjo vienas su kitu bendrauti ir pasakoti, kada jautė tam tikras emocijas ir „Jenga“ bokšto dėliojimas, ant kurio kaladėlių buvo užrašytos įvairios individualios bei grupinės užduotys.

Kovo mėnesį kineziterapijos procedūros buvo tęsiamos pagal kiekvieno vaiko individualiai sudarytą planą ir poreikius, bendrai šį mėnesį daugiau laiko buvo skiriama pagerinti vaikų aerobinį aktyvumą. Aerobinis aktyvumas yra bet kokia veikla, kurią atliekant dalyvauja didelės raumenų grupės. Tokios veiklos, kaip ėjimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, gerina ištvermę, o ištvermės lavinimas gerina širdies ir plaučių funkciją. Aerobinio darbo pobūdžio treniruotės mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką, todėl reguliarus treniravimasis gali sąlygoti ilgesnį ir sveikesnį gyvenimą. Pastebėta, jog vaikai turintys tikslą pvz.: nueiti bėgimo takeliu ar važiuoti stacionariu dviračiu 10 ar 15 minučių, turi daugiau motyvacijos, o pasiekę tikslą jaučią teigiamas emocijas, tai jiems suteikia laimėjimo jausmą.

Grupinės kineziterapijos metu kiekvieną dieną  buvo atliekama mankšta su muzika (,,piratų mankšta“), ši mankšta tapo įpročiu dienos centrą lankantiems vaikams. Taip pat vaikai vykdė estafetes, vikrumo ir greičio reikalaujančias užduotis bei įvairius komandinius žaidimus.

Naudotos priemonės: didieji gimnastikos kamuoliai, švediška sienelė, jutimus stimuliuojantys kamuoliukai, batutas, stacionarus dviratis, bėgimo takelis, kilimėliai, čiužinys (skirtas sportiniai veiklai), įprasti- žaidimų kamuoliai, mobilus užduočių plakatas, steperis (žingsniuoklis), elipsinis treniruoklis, šokdynės, gimnastikos lankai.

Kovo mėnesį vaikam buvo grojama gitara įvairios angliškos ir kūrybos dainos. Taip pat pianinu, buvo grojamos dainelės iš dainų knygelių. Buvo kuriamos dainos ir improvizuojama pagal situaciją, kad vaikas labiau įsitrauktų į muziką. Buvo pilnai įtrauktas Teremino instrumentas, kuris daugeliui vaikų pasirodė labai įdomus. Buvo atliekami ritmo pratimai, tokie kaip ritmo mušimas rankomis vienas kitam į kojas ir į delnus, ar grojimas su cabasa, taip gerinant ne tik ritmo pojūčius, bet ir kūno motoriką. Vaikai grojo lazdelėmis su būgnu, taip pat keli vaikai labai susidomėjo akordeonu. Buvo grojama su Midi kontroleriu, kuriame yra begalė elektroninių garsų, taip imituojant būgnus arba sintezatorius, taip pat ir su midi instrumentu “Skoog”. Buvo mokoma groti gitara, dainuoti, dainuojama kartu lietuviškos ir angliškos dainos, naudojami tekstai iš dainų knygelių.

                                                             Ataskaitą parengė užimtumo specialistė Lina Gadeikienė