VDC “Meilės lašelis” liepos mėnesio veiklos ataskaita

Liepos mėnesį dienos centro lankytojai minėjo Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, gamino karūnas, giedojo Lietuvos himną. Minėjo Pasaulinę šokolado dieną, virė karštą šokoladą. Taip pat buvo paminėta “Tarptautinė draugystės diena” bei “Jūros ir Žvejų diena”. Jaunuoliai kūrė įvairius kūrybinius darbelius naudodami antrines žaliavas, taip buvo siekiama vaikus išmokyti tausoti gamtą, ką galima, panaudoti antrą kartą, rūšiuoti. Liepos mėnesį šventė centro draugų gimtadienius, piešė atvirutes, kūrė plakatus, puošė ir serviravo stalą.

Siekiant lavinti smulkiąją motoriką, pastabumą, atmintį ir kūrybiškumą, vaikams buvo pagamintos rankų darbo dėlionės, lavinamieji žaidimai, kuriuos žaisdami turėjo surasti, atpažinti, sudėti tam tikrą paveiksliuką.

Svečiuose turėjo Zoopark gyvūnėlius, šešką, vištą, driežą, triušį, žiurkėną, gyvalazdę, vėžlį. Vaikai galėjo kiekvieną iš jų paimti, paglostyti, su jais susipažinti. Kiekvieną savaitę vyko robotikos užsiėmimai, kurių metu vaikai patys galėjo pasirinkti ką nori konstruoti, sukonstravus, plančetės pagalba galėjo juos valdyti.

Geru oru laiką leidome lauke, ėjome pasivaikščioti, supomės, šokinėjome ant batuto, pūtėme muilo burbulus, spardėme kamuolį, piešėme kreidelėmis, mėtėmės vandens balionais, piešėme ant plėvelės, pilstėmės vandeniu.

Ugdėme socialinius ir kasdienius įgūdžius, gaminome maistą, mokėmės susitvarkyti darbo vietą, lieti gėles, taisyklingai ir reguliariai plauti rankas, valyti dantis.

Liepos mėnesį kineziterapijos užsiėmimai vyko įprastai. Individualių užsiėmimų metu buvo ugdoma raumenų jėga, aerobinė ištvermė, kadangi vaikai su negalia greičiau nuvargsta ir yra silpnesni nei jų bendraamžiai. Jėgos ir ištvermės užsiėmimai sumažina reikalingus energijos kaštus ir pagerina gyvenimo kokybę. Daugeliui dienos centrą lankančių vaikų aerobinės ištvermės gerinimui buvo pasirinktas bėgimo takelis, kai laiko intervalas svyruodavo nuo 10 iki 20 minučių (deja, buvo vaikų, kuriems nepavyko pasiekti 10 minučių ribos).

Liepos mėnesį grupiniai užsiėmimai nuo ankstesnių mėnesių skyrėsi tuo, jog daliai vaikų buvo leidžiama patiems pravesti užsiėmimą taip, kaip jie patys sugalvos. Tokie užsiėmimai vaikams leido pasijusti lyderio pozicijoje, suteikė džiugių emocijų.

Naudotos priemonės: didieji gimnastikos kamuoliai, švediška sienelė, jutimus stimuliuojantys kamuoliukai, batutas, stacionarus dviratis, bėgimo takelis, kilimėliai, čiužinys (skirtas sportinei veiklai), įprasti- žaidimų kamuoliai, mobilus užduočių plakatas, steperis (žingsniuoklis), elipsinis treniruoklis, šokdynės, gimnastikos lankai, bosu, didieji gimnastikos kamuoliai ir kt..

Liepos mėnesį vaikam buvo vedami grupiniai muzikos užsiėmimai, įvesti nauji kūriniai, taip praplečiant repertuarą. Vaikai dainavo, mokinosi tekstus. Grupiniuose užsiėmimuose vaikai ne tik dainavo, tačiau jiems buvo išdalinti įvairūs perkusiniai instrumentai, taip skatinant ritmo pojūčius. Individualiuose užsiėmimuose buvo grojama pianinu ir gitara įvairios lietuviškos, angliškos ir kūrybos dainos. Taip pat pianinu buvo grojamos dainelės iš dainų knygelių, mokinamasi dainos iš grupinių užsiėmimų. Buvo kuriamos dainos ir improvizuojama pagal situaciją. Buvo grojama Teremino instrumentu, taip pat atliekami ritmo pratimai, tokie kaip ritmo mušimas rankomis vienas kitam į kojas ir į delnus, ar grojimas lazdelėmis su būgnu. Taip pat grojimas su kabasa, taip gerinant ne tik ritmo pojūčius, bet ir kūno motoriką. Buvo grojama ir improvizuojama su akordeonu ir su (launch pad) Midi kontroleriu, kuriame yra begalė elektroninių garsų, taip imituojant būgnus arba sintezatorius, taip pat ir su midi instrumentu “Skoog”. Buvo mokoma groti gitara, dainuoti, dainuojama kartu lietuviškos ir angliškos dainos, naudojami tekstai iš dainų knygelių.

Nuo 2022.07.18. iki 2022.07.29 buvo pravesta 40 psichologo konsultacijų su vaikais esančiais tomis dienomis centre. Konsultuoti buvo vaikai, kurių elgesys kėlė darbuotojams sunkumų, pvz. priekabiaudavo prie kitų vaikų, reikėjo jiems nusiraminti po agresijos protrūkio. Konsultacijose dalyvavo vaikai ir tie, kurių elgesys sunkumų nekėlė, tačiau nebuvo susidomėję bendromis veiklomis, o taip pat tikslas buvo juos pažinti, išsiaiškinti jų turimus gebėjimus ir trūkumus su kuriais galima bus toliau dirbti. Kiekviena konsultacija yra aprašoma, atsižvelgiant į vaiko emocijas, elgesį, ko pasekoje galima bus lengvai stebėti jo progresą ar regresą.

Pravestų konsultacijų metu bandyta išsigryninti kokius gebėjimus turi kiekvienas iš jaunuolių. Su kalbančiais vaikais aiškintasi ką jie mėgsta, kuo domisi, kaip jaučiasi centre, kokius sunkumus turi. Nekalbantiems vaikams pradžioje leista pasirinkti daryti tai, ką jie mėgsta, stebėta, kiek patys imasi iniciatyvos mėgstamai veiklai gauti. Vėliau visi vaikai darė manualinius, smulkiosios motorikos darbus: piešė, kirpo, perrašinėjo sudėtingus raštus, spalvino. Stebėtas vaikų loginis mąstymas statant spalvotas kaladėles, skaičiuojant monetas. Pastabumą lavino žaisdami „Double“ žaidimą. Buvo taip pat keli vaikai, kurių nepavyko sudominti jokia veikla, buvo apatiški, nenorėjo nieko daryti, neparodė jokio susidomėjimo, jų atvejai aptarti su kitais darbuotojais, kurie pasidalino savo darbo patirtimi su jais. Pravestas pokalbis su vienu vaiku dėl lytiškumo, ribų, liečiant kitą asmenį ir kokios gali būti to pasekmės.