VDC ,,ŠYPSENA“ VEIKLŲ 2023 M. BALANDŽIO MĖNESIO ATASKAITA

Balandžio mėnesį ruošėme užduotis kurios supažindintų vaikus su saugaus eismo, šuns, grafinio dizaino dienomis. Šventėme pasaulinę autizmo supratimo dieną, Šv.Velykas (lauke ridenome kiaušinius, įvairiomis technikomis dažėme juos, vėliau atvyko velykų bobutė ir įteikė vaikams dovanėlės) bei dienos centrą lakančios mergaitės gimtadienį. Vaikai kruopščiai ruošėsi, pagamino įvairių dekoracijų, plakatų, kad paminėti šias šventes.

 Į svečius atvyko robotikos specialistė. Robotikos užsiėmimų metu vaikai konstravo įvairius objektus, mokėsi nuosekliai naudotis instrukcija, esančia plančetėje. Vaikai sukonstravo daug įvairių robotų su kuriais vėliau galėjo žaisti. Taip pat atvyko kaniterapeutė, kartą į savaitę atvyksta į dienos centrą su savo keturkojais draugais. Kaniterapeutė parodė daug įvairių triukų, vaikai stebėjosi šuns komandų vykdymu. Vaikai buvo įtraukti į šuniuko vedžiojimą, maitinimą, atliko įvairias motoriką ir koordinaciją lavinančias užduotis.

Kaip ir visada skyrėme nemažai dėmesio raidžių bei skaičių rašymui. Kiekvienas vaikas turi sąsiuvinius, kuriuose centro darbuotojai parengė užduotis pagal vaiko galimybes (raidžių, skaičių, atimties, sudėties veiksmai). Pastebėjome, kad vaikai pradeda taisyklingai laikyti rašiklį, dailiau apvedžioja raides bei skaičius, vaikai ilgiau susikoncentruoja ties užduotimis. Centro darbuotojai padėjo vaikams atlikti namų darbus. Beveik kiekvieną dieną vyko smulkiosios motorikos veiklos, vaikai lipdė iš plastilino įvairias figūras, žaidė su kinetiniu smėliu, modelinu, vėrė karoliukus. Kūrybinių dirbtuvėlių metu vaikai kirpo, klijavo, lipdė, piešė, spalvino, dažė guašu įvairius meninius darbelius. Nemažai laiko praleidome atlikdami edukacines veiklas lauke ( pūtėme muilo burbulus, piešėme spalvotomis kreidelėmis ant grindinio, žaidėme lauko žaidimus: korį, kukurūzų futbolą, parašiutą).

Kiekvieną dieną vyksta grupiniai ir individualūs muzikos užsiėmimai. Grupinių muzikos užsiėmimo metu vaikai visi kartu dainuoja jiems patinkančias dainas  bei mokosi naujų dainelių. O individualių muzikos užsiėmimo metu vaikai groja sintezatoriumi, gitara, dūdele, metalofonu ir kitais instrumentais.

Su vaikais individualiai, pagal sudarytą tvarkaraštį, dirbo kineziterapeutė. Individualių užsiėmimų metu buvo pradedama nuo važiavimo dviračiu, kad vaikai apšiltų ir pasiruoštų fiziniam krūviui. Vėliau vaikai buvo mokomi atlikti įvairius kūną stiprinančius pratimus ant kilimėlio (dubens kėlimas, kamuolio ridenimas kojomis, kojų mostai į šalis ir kt.). Pabaigoje atliko ramius tempimo bei atsipalaidavimo ir kvėpavimo pratimus.

Taip pat su vaikais individualias konsultacijas vedė psichologė. Pravestų konsultacijų metu stengėsi parengti vaikams tokias užduotis, kad vaikų atliekamos užduotys nebūtų jiems per sudėtingos ar sunkios, kad neiššauktų pykčio, agresijos, nepasitenkinimo, tačiau truputėlį aukštesnio lygio, nei jų gabumai, kad galėtų pagalvoti, įsitraukti į įdomią veiklą, tobulėti ir lavinti savo jau turimus įgūdžius. Šį mėnesį vaikai, kuriems reikalingas kartojimas spalvų jas mokėsi ir toliau, rūšiavo daiktus pagal jas, pagaliukus, korteles, žetonus ar lazdeles. Taip pat, vaikai daug dirbo su loginiu mąstymu: ieškojo kokios detalės trūksta paveiksliuke, dėliojo lazdeles pagal nurodytus paveiksliukus, jungė skaičius, dėliojo dėliones, ar pagal nupieštus šešėlius ieškojo tinkamo paveikslėlio. Kiekvienos konsultacijos metu aptarinėjome jų jaučiamus jausmus, emocijas.

Vyko grupiniai kineziterapijos ir psichologijos užsiėmimai. Dalį kineziterapeutės kasdien vykstančių pusvalandžio trukmės grupinų užsiėmimų atšilus orams perkėlėme į lauką: žaidėme balionų tinklinį,  rengėme šokinėjimo maišais varžybas. Viduje vykdytuose užsiėmimuose pravestos  jogos treniruotės ant kilimėlių, šokome „Ančiukų šokį“, įveikėme įvairias trasas ir kt. Užsiėmimų pabaigoje susėsdavome ratu ir žaisdavome kamuoliu. O psichologės pravestų bendrų užsiėmimų metu darėme: relaksacijas, smulkiosios motorikos užsiėmimus, emocijų pažinimo, įvairių terapijų veiklas. Relaksacijos metu vaikai su raminančia muzika bei aromaterapija atsipalaidavo, nusiramino po visos darbo dienos. Smulkiosios motorikos metu vaikai įjungė savo vaizduotę, tada piešė, lipdė, spalvino, kirpo lavindami savo pirštus. Emocijų pažinimo metu jie žiūrėjo terapinius filmukus apie įvairias emocijas, įvardino jas jie patys, piešė, vaidino ir rodė su kūno pagalba. Tai veikla, kuri leido suprasti ir suvokti savo jaučiamas emocijas, ko pasekoje jas lengviau valdyti arba nukreipti ne destruktyvia linkme.

Vyko individualios Soc.darbuotojos konsultacijos – tikslas ugdyti vaikų socialinius, higienos, savarankiškumo (pagal amžių) įgūdžius. Konsultacijų metu buvo naudojamos lavinamosios priemonės (vizualinės komunikacinės kortelės, lavinamieji žaidimai, plakatai). Vaikams buvo rodomi trumpi vaizdo įrašai, pateikiamos užduotėlės raštu ir vykdomi praktiniai užsiėmimai. Vaikai susipažino su sveikos mitybos piramide, atliko užduotis, susijusias su sveika mityba. Vedant konsultacijas šia tema vaikai rodė susidomėjimą.

                                                         Ataskaitą  parengė: Užimtumo spec. Kamilė Statkutė