VDC ,,ŠYPSENA“ VEIKLŲ 2023 M. RUGPJŪČIO MĖNESIO ATASKAITA

VDC VEIKLŲ APRAŠYMAS

Rugsėjo mėnesį atlikome daug smagių, įtraukiančių veiklų. Rugsėjo pirmąją dieną vaikai rudeniškai dekoravo centro patalpas. Esant dar šiltiems orams ėjome pasivaikščioti į Panemunės šilą, taip pat vyko ir kitos veiklos lauke (milžiniškų burbulų pūtimas, joga, šokinėjimas batute, mėtymas į krepšinį, žaidimas „Parašiutas“, sodinimo lysvių tvarkymas, derliaus nuėmimas, obuolių rinkimas). Bet reikėjo ir šiek tiek susikaupimo, kruopštumo ties meniniais darbeliais. Vaikai gamino rudeniškuosius medžius, grybus, medžio lapus iš molio, ežiukus ir kt. Kitos veiklos buvo skirtos vaikų nusiraminimui (plastilino minkymas, piešimas su spalvotu smėliu, draugystės apyrankių vėrimas, piešimas su skutimosi putomis, užsiėmimas „5 žmogaus pojūčiai“, įvairios garsų ir šviesų relaksacijos). Šį mėnesį darbuotojai paruošė nemažai naujų užduočių centro vaikams, kurios padėtų išmokti spalvas, skaičius, figūras, ženklus, surasti panašumus ar/ir skirtumus, skaičiuoti pinigus. Buvo rengiami filmo vakarai (vaikai žiūrėjo norimą animacinį filmą per projektorių) ir gimtadienio diskotekos (atšventėme trijų berniukų gimtadienius, nuėjus nuo šventinio stalo vaikai smagiai praleido laiką šokių aikštelėje su norima muzika, spalvotomis diskotekos šviesomis). Į svečius atvyko robotikos specialistai. Robotikos užsiėmimų metu vaikai konstravo įvairius objektus, mokėsi nuosekliai naudotis instrukcija, esančia plančetėje. Vaikai sukūrė daug įvairių robotų su kuriais vėliau galėjo žaisti. Tai pat atvyko kaniterapeutė su savo keturkojais draugais. Kaniterapijos metu vaikai stebėjo šuns komandų supratimą. Specialistė vaikus įtraukė į šuns vedžiojimą, maitinimą, atliko įvairias užduotis.

KINEZITERAPIJOS UŽSIĖMIMAI

Su vaikais individualiai, pagal sudarytą tvarkaraštį dirbo kineziterapeutė. Individualiuose užsiėmimuose vaikai pradėdavo nuo apšilimo ant kardio treniruoklių (stacionaraus dviračio, bėgimo takelio bei elipsinio treniruoklio). Tuomet pagrindinė dalis – pratimai ant kilimėlio, nestabilių plokštumų, svyruojančio tiltelio, prie Švediškos sienelės ir kt. Baigdavo arba tempimo/atsipalaidavimo pratimais, arba veikla, kurios pageidauja klientas – spyruokliavimas ant kamuolio, šokinėjimas ant batuto ar kt. Grupinių užsiėmimų metu pradėjo mokytis šokti pagal naują dainą „Aram sam sam“. Tuomet antroje dalyje buvo vedama joga arba estafetės/trasų įveikimas. Šį mėnesį akcentavo kineziterapeutė vaikų kūno pajautimą, tad užduočių metu reikėdavo atpažinti, kurią kūno dalį (kurią ranką, koją reikia dėti ir pan.).

PSICHOLOGO UŽSIĖMIMAI

Pravestų konsultacijų metu psichologė kreipė dėmesį į tai, kaip vaikai jaučiasi, ar po mokyklos jie pavargę, sudirgę ar kaip tik kupini energijos. Stengėsi tuos, kurie pavargę imti vėliau į konsultaciją, kad turėtų laiko pailsėti, pagulėti poilsio kambaryje. Į konsultacijas pirmi ateidavo aktyviausi vaikai, kurie buvo garsūs bendroje erdvėje arba išdirginti kelionės į centrą metu. Dažniausiai pavykdavo juos nuraminti, ištylinti naudojant įvairias technikas: relaksacijas, kuomet būdavo sudirgę, sujaudinti rankų darbo užduotis (spalvinimas, piešimas, kai būna vaikas labai aktyvus ir nenusėdi vietoje). Pravestų bendrų užsiėmimų metu norėjo, kad vaikai lavintų savo emocinį intelektą žiūrėdami, kartodami ar vaidindami emocijas, bendradarbiavimą, kuomet reikėjo jiems kažką bendrai atlikti, miklintų savo pirštus gaminant kažką iš plastilino o tuo pačiu ir lavinant savo vaizduotę. Vaikams labai patiko statyti su medinėmis kaladėlėmis, jie įsijausdavo, kurdavo istoriją, pasaką statinių, miestų, sugalvodavo visą architektūrą. Kuomet psichologė pastebėdavo, kad veikla vaikams visiškai neįdomi, stengėsi pakeisti į tokią, kad jiems patiktų.

SOC. DARBUOTOJO UŽSIĖMIMAI

Dirbant individualiai su vaikais, buvo kartojamos šios pagrindinės temos: rankų plovimas, batų rišimas, dantų valymas. Daug kartų kartojant praktinius veiksmus, vaikams pavyksta įsiminti veiksmų seką. Mokantis praktinių veiksmų, susikoncentruojama ne į laiką (kiek vaikas užtrunka atlikdamas užduotį), o į rezultatus. Vaikai, atvykę į vaikų dienos centrą mokomi nusirengti savo rūbus ir pasikabinti juos į tam skirtą vietą. Prieš valgį, po veiklų vaikai eina plautis rankas. Reikia stebėti, kad tą darytų tinkamai, nes plaudamiesi rankas daugelis vaikų skuba, nepakankamai ilgai plauna rankas, nenori naudoti muilo, nusivalę jas nepakabina rankšluosčių, todėl jiems vis dar reikia priminti ir parodyti kaip tinkamai reikią daryti. Daugelis vaikų negeba tinkamai valgyti naudojantis įrankiais, todėl reikia mokyti etiketo prie stalo. Po valgio skatiname vaikus nusinešti indus prie kriauklės, padėti padėkliukus. Daugelis tą daro jau be priminimo. Vykdant maisto gamybos užsiėmimus, vaikai patys rodo iniciatyvą, yra susidomėję. Kai kai kurie vaikai savanoriškai padeda darbuotojams (pvz. serviruoti stalą, sudėti indus į indaplovę, šluoti grindis, nuvalyti stalą).

Ataskaitą parengė: Užimtumo spec. Kamilė Statkutė